• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

DÜNYA BİNGÖLLÜLER GÜNÜ UNUTULDU

-dunya-bingolluler-gunu-unutuldu

12-12 - 2013 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Bingölün sesi gazetesi yazarlarından Güler Elkansu hanımefendinin, “Hani her yıl 12 Aralık tarihi Bingöl yılı olarak kutlanacaktı” sitemli açıklamasına; ben de bu fikrin uygulayıcısı, emekçisi olarak açıklama yapma gereği gördüm.
17 Aralık 2013 Salı 16:50

 

Yorum analiz

Garip AKENGİN

ÇOK DAHA SES YAPACAK ORGANİZASYON OLABİLİRDİ2011 yılının Mart ayında gazetemizin 9. yılı gecesinde Milletvekillerimizi, Belediye başkanlarımızı, dernek başkanlarımızı, işadamlarımızı bir araya getirerek 12-12- 2012 Dünya Bingöllüler gününe 8 ay kala bu konuyu gündeme getirip sürokrasi, Siyaset, STK ve işadamlarından oluşan bir yürütme kurulunun oluşturmak için o gece de altını çize çize, tekrarlaya tekrarlaya, “Dünya Bingöllüler Günü”nde Türkiye’de gündem yaratacak bir organizasyona imza atmamız gerektiğini vurguladım.

Gerekirse o gecenin tüm görüntülerini paylaşabilirim. Söylediklerim, katılımcıların konuşmaları, provokatörlerin tüm görüntüleri var ama ben o olayı tekrar gündeme getirmek istemiyorum. O kişiler sadece o gecede değil, Bingöl’de de bunu yaptılar ama Allah’ın adaleti de var, o mutlaka bir gün tecelli edecektir, ondan şüphem yok.

Bu etkinlik birilerine gereksiz de görülse, bence önemliydi. Sosyal etkinliğin olmadığı bir ilde, olumsuz haberlerin yoğun olduğu bir ilde, en azından bir gün de olsa, farklı pozitif bir konu ile gündeme gelmeyi bu il hak ediyordu. Bu etkinliği unuturlar, çünkü inanmayanlarla olmaz. Makam sahibi yetkililerimizin danışmanları var, yardımcıları var, şoförleri var ama Bingöl’ün adı sürekli uyuşturucu, tecavüz, yolsuzluk ve kabadayılarla gelmesi, kimsenin umurunda değilmiş.

BİNGÖLLÜLER GÜNÜNÜ DÜNYAYA TANITMAK İSTERDİM

Sayın Bakanımız başta olmak üzere milletvekillerimizle dernek başkanlarımızla bu konuyu tartıştık, STK temsilcileri ortak kararla “Bu organizasyon Taksim de olmalıdır” kararı aldı. Bingöl bürokrasisi ve siyaseti ile bir türlü bu konu için bir araya gelemedik. Bakan bey ile ayaküstü bir daha görüştüm, “Bingöllüler günü Bingöl’de kutlanmalı” dedi. Ben de Türkiye’nin kalbi İstanbul’dur, İstanbul’un kalbi Taksim’dir, biz iki saatlik izin aldık, öğlene kadar bizim yanımızda olursanız, akşam programını iptal eder, 100 dernek başkanına kefilim, özel uçakla Elazığ’a, oradan da Bingöl’ün akşam programına gidebiliriz” dedim. Sayın bakanımız, “Bingöl programını yaptık, Milli Eğitim Bakanı gelecek, artık gecikti. Siz Taksim’de bizde biz de Bingöl’de yaparız, sorun değil” dedi. Ben de “Keşke Amerika’daki, Almanya’daki Bingöllüler de kendi yaşadıkları yerlerde bu etkinliği yapsalardı, Bingöllüleri başkalarına tanıtmak daha doğru olur” demiştim.

BİNGÖL’ÜN ÖNCÜLERİ STK’LARIMIZ

Bingöl’ün fedakâr insanları, gönüllülerden kurulu Bingöl Platformu” yürütme kurulu üyeleri Bingöl İl Derneği Başkanı Naci Buğu, Bingöl Vakfı temsilcisi Gazi Adkovayçin, Bingenç-Der başkanı Halit Sanır, Bin-İlder Başkan yardımcısı Zeki Buyankara, İstanbul Mobilyacılar Odası Başkanı Suat Yazıcı, Yayladere dernekleri temsilcisi Hasan Bakbak, gazeteci Ramazan Güntay ve gönüllü bayan temsilcimiz Emine Bilgin ile on gün kala bir daha biraraya geldik. Bingöl’den 250 gram şişe içinde bin adet bal, bir çuval dolusu bin ceviz, bin adet gül, bin adet Kürt böreği, bin adet burma kadayıfı kararı aldık. Federasyon başkanı Atalay Atilla, “Hayır bunun için geciktik, yetiştiremeyiz, mahcup oluruz” diyerek işin dışında olmayı seçti. Bu işe inananlarla devam edeceğimizi söyledim. İşin aslı “Ben federasyon başkanıyım, bu organizasyon bizim bünyemizde olsun” bakışını bozduğumuz için, mızıkçılık yapıyordu. Çünkü diğer tarafta kağıt üzerindeki federasyonumuzu da işin içine çekmeye çalışıyorduk, davet ettik ama gelmedi, oralı olmadılar. Hangisi ile yapsak diğeri alınacaktı. O yüzden Binyad’daki toplantıda bu etkinliği “Bingöl Platformu” adıyla yapmaya karar verdik ve koordinatörlüğü de ben üstlenmiştim.

EMEK VE FEDAKÂRLIK GEREKİYORDU
Adaklı'dan getirtiğim Ceviz'leri 12'şerli olarak poşetlerle ambalajlamıştık.


Ulusal basındaki hemşerilerimizi bir araya getirdik, bu organizasyon hakkında fikirlerini aldık ve o gün kime görev verildiyse, sabah saat 10’da herkes Taksim meydanındaydı. Bir çuval cevizi akşam Bindav’da bir araya gelerek on ikişer olarak poşetlemiştik. Bal aracıyla ters istikametten meydana girdiğimizde, polis engelini bal ve gül verince şaşırmıştı. Cengiz Butakın almış burma kadayıfı aracı ile meydanda, Mehmet Ali Geçer börekleriyle orada, gül siparişleri sabahın yedisinde teslim alan Gazi Adkovayçin orda, folklor ekibimizin oyunları ile gelen geçen, bal kuyruğundaki kalabalığı görenler şaşkın. Bir taraftan gül veriyoruz, bir taraftan bal, bir tarafa ceviz verirken, diğer tarafta burma kadayıfı, Kürt böreği kapışılıyordu. Saat 12-12, dakika 12 olunca; vermek istediğimiz mesajı verdik. “Biz Bingöllüler savaş değil, barış diyoruz, kavga değil, sevgi diyoruz” diye özetlemiştik. Taksim’de o güne kadar böyle bir organizasyon olmamış, bundan sonra da uzun zaman olamayacak bir etkinliğe imza attık.

İLK DEFA İSTANBUL BASININDA COŞKU HABERİMİZ OLMUŞTU

Taksim meydanına ANADOLU AJANSI, İHA, CİHAN, A HABER, BEYAZ TV başta olmak üzere birçok medya mensubu olayı canlı yayın ve haberlerinde yer verdi. Son bir hafta içinde Zaman, Takvim, Sözcü, Star gazetelerinde ve İstanbul Anadolu yakasında yayınlanan yerel gazetelerde ve onlarca internet sitesinde etkinliklerimize yer verildi. Organizasyon, Akşam Princces salonunda yemekli ve eğlence gecesiyle ile son bulmuştu.

CEFASINI BİZ, SEFASINI ATİLLA ALDI

12-12 Dünya Bingöllüler gününün üzerinde bir yıl geçti, bazı şeyleri yazmak hoş değil ama bu kişilerin Bingöllüleri kullanmaması için artık yazma gereği gördüm. Yıllardır egolarını tatmin edebilmek için dernekleri kullanan iki federasyon başkanı, organizasyonda yer almadılar. Yeri geldiğinde Bingöl’e trilyonlar kazandırdık diye sallayanlar, zor günde yoktular.

MESELE İNANMAKTA, İNANMAYALAR ELBETTEKİ UNUTURLAR

Federasyon başkanlarından Atalay Atilla temsilci bıraktı, etkinliğe 450 lira katkıda bulundu. İbrahim Aybek ise oralı bile olmadı. Davetiye üzerinden 19 sponsordan 12 tanesini ben bulurken, koskoca federasyonlar bir tane bile sponsor veremediler. Çünkü inanmadılar, yapamazlar, rezil olurlar diyerek biri Bingöl’e kaçtı, diğeri “duymadım, görmedim, bilmiyorum”u oynadı. Bingöl’deki etkinliğe katılan Atilla, bizim bal aldığımız yere gidip fatura istemiş, balcı da ben fatura veremem, zaten maliyetine verdim, ben Garip bey ile böyle konuşmadım. Federasyon başkanı Atilla ise, hayır efendim biz bunu gider göstermemiz lazım diyerek faturayı almış, il Kültür müdürlüğüne bu etkinliği kendisi yapmış gibi göstererek altı bin lira almış. Bu para platforma verilmedi. Bir yıl geçti. İstedik vermediler, sabır dedik, uyardık olmadı. Gecenin sponsorlarından biri, teşekkür belgesini aldığı halde, yan çizerek ödemeyi yapmadı. Dolayısıyla salona halen 700 lira borcumuz var ama 6 bin lirayı alanlar onu bile vermediler.

Değerli dostlarım, bireylerle sorunumuz olamaz, makam ve mevki sahiplerinin yanlışlarını önce uyararak iyi niyetimizi gösterdik ancak bunu da takmayanları siz hemşerilerime havale ediyorum. Bilirsiniz, memleket insanımı candan sever ve sayarım ama bizi kullanmamalarına artık tahammülüm kalmadı, bu böyle biline…

 


Haber okunma sayısı: 6462

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER