• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

DEVLETİN MİLYONLARI HEBA EDİLİYOR!

-devletin-milyonlari-heba-ediliyor

Bingöl’e bağlı Adaklı İlçesi Pulur - Yeşiltepe, Sığank- Döşlüce, Akbinek & Temran - Bağlarpınar sulama kanalına milyonlar harcandı ama sahipsizlikten dolayı yıkılmaya terk edilmiş durumda.!
06 Ağustos 2018 Pazartesi 22:58

 

1987 yılında dönemin Anavatan Partisi Milletvekili Mehmet Ali Doğuşlu tarafından ilçe tarımın canlanması için yapılan devasa sulama projesine milyonlar harcanmasına rağmen hedeflenen araziye ulaşamadığını söyleyen Adaklı Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ali Tüzün, “en büyük sorun Akbinek ve Bağlarpınar Köylerinin Belediyeye bağlı olmamasından dolayı kendi mahallelerine göz yumuyor. Bu vesile ile devletin milyonları heba olmuş oluyor” dedi.


“SULAMA KANALIN YAPIMI BEŞ YIL SÜRDÜ”

Tüzün, “1987 yılında milletvekili Mehmet Ali Doğuşlu döneminde tarım arazisi olan bu bölgeyi canlandırmak amacıyla başlatılan bu projenin yapımı yaklaşık beş yıl sürdü. Yapılan proje ile Adaklı merkez, Pulur, Sığank, Çeribaşı, Akbinek ve Temran’ın tüm ovası faydalanacaktı ancak 30 yıldır bir türlü su Bağlarpınar’a ulaşamadı. Böyle devam ettiği sürece, ulaşma şansı görünmüyor.Muhtar Tüzün, Adaklı ilçe merkezin yansıra Yeşiltepe Mahallesi, Döşlüce mahallesi, Akbinek ve Bağlarpınar Köyü ovasının sulu tarım projesine bugüne kadar milyonlar harcandı ancak hedeflenen Bağlarpınar Köyü ovasına bir türlü su ulaşamadı.

“2 MİLYON 600 BİN TL HARCANDI YİNE OLMADI”

2017 yılında tadilat ihalesi yapılan sulama kanalı için 2.621 milyon para harcandığını belirten Tüzün, yapılan çalışma ortada, sıva yapılmış, yüzeysel olarak oda çatlamış. İş bitiminde ilgili muhtarları çağırarak teslim almamızı istediler, bizde kanal boyunca gezdik baktık ki hiçbir vana yok. Yapılan iş eksik o yüzden kabul etmedik, “siz teslim alın biz sonra yaparız dediler” biz bunu kabul etmedik. Dönemim Kaymakamı tarafından kurulan kooperatif, bu yüzden sorumluluk almadı.

“SORUNUN KAYNAĞI BELEDİYEDİR”

Kanal boyunca gazetemize rehberlik eden Muhtar Mehmet Ali Tüzün, “sorunun en büyük sebebi, Adaklı Belediyesidir” dedi.

Tüzün, Belediye başkanlığı bünyesindeki bir elemanı sulama kanalı için görevlendirseydi, bugün bu kanal bu kadar yarılmaz, sıralama yapsa, bu su tüm ovaya ve köylere yeterdi. Bu sorun sadece bu Belediye başkanının değil geçmiş başkanlarda da aynı bakış açısı vardı. Merkez, Pulur, Sığank ve Çeribaşı’na yeterince su gidiyor olması, onlara yeterdi. Akbinek ve Bağlarpınar köyleri nasılsa belediye ye bağlı değildirler. O yüzden devletin bu koca yatırımı sahipsiz bırakılınca kanalın yakınlarında 100 metre kare yeri olan kanalı kırarak su götürüyor. Soran yok, karışan yok. Devletin bunca parası heba olurken Akbinek ve Bağlarpınar ise susuz tarım olmadığı için yerinde sayıyorlar” diye konuştu.

 

 

“DERİN DEREDE BORU ÇATLAĞI TAMİR EDİLMEDİ”

Muhtar Tüzün, “Akbinek ile Bağlarpınr arasında Derin dere de karşıdan karşıya su borusunun kaynakları ayrılmıştı, kanal çalışmasının ardından DSİ Elazığ bölgeden ekipler geldi, kato çalıştı ama durum ortada. Boru çok açık bir şekilde biri birinden ayrılmış durumda olduğundan Bağlarpınar tarafına su geçemiyor. DSİ bölge müdürlüğü kendi işine sahip çıkmazsa, olacağı budur. Sahipsiz proje 31 yıldır bir türlü hedefine ulaşamadı” diye konuştu.

 


Haber okunma sayısı: 2703

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ