• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

DANIŞTAY, MADENCİLİK PROJESİNE “DUR” DEDİ

-danistay-madencilik-projesine-dur-dedi-

Kiğı'daki maden projesine dair yerel mahkemenin verdiği iptal kararı, Danıştay tarafından onandı. Avukat Barış Yıldırım, kararın Munzur ve Kaz Dağları için emsal teşkil ettiğini belirtti
19 Ağustos 2019 Pazartesi 18:22

 

Kiğı ilçesi Eskikavak ( Arik) köyündeki maden projesine dair yerel mahkemenin verdiği iptal kararı Danıştay 6. dairesi tarafından onandı. Evrensel gazetesine konuşan Av. Barış Yıldırım, kararın son dönemde gündemde olan Munzur ve Kaz Dağları’ndaki madencilik faaliyeti için emsal karar olduğunu dile getirdi.

Bingöl Kığı ilçesi Eskikavak Köyü yakınlarında yapılmak istenen kurşun-gümüş-çinko madenine Bingöl Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararı Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nce iptal edilmişti. Temyiz yolunun açık olduğu karar Danıştay’a taşındı. Danıştay 6. Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak madencilik kararını iptal etti. Böylelikle Bingöl’de ilk kez bir maden projesi iptal edilmiş oldu.

Yerel mahkeme: Pek çok kriter nazara alınmadıDanıştay, Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nin iptal gerekçesini baz aldı. Yerel mahkemenin gerekçesinde, projenin gerçekleştirileceği alanda tarihi yapıların, endemik flora ve fauna türlerinin bulunduğu belirtilerek bölgenin orman ve mera vasfının olması gibi pek çok kriterin nazara alınmadığı ifade edildi. Yine bilirkişinin hazırladığı rapora yapılan itirazları yerinde bulmayan mahkeme, raporu hükme esas alınabilecek yeterlilikte görerek “ÇED gerekli değildir” kararının hukuka uygun olmadığına hükmetti.

Avukat, davanın kararına dikkat çekti

Danıştay’ın iptal kararına ilişkin konuşan davanın avukatı Barış Yıldırım, kararın Munzur ve Kaz Dağları’nda yürütülmek istenen madencilik faaliyetlerine ilişkin emsal teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Kiğı’daki madencilik projesinin iptal kararında gerekçe olarak projenin gerçekleşeceği alanda tarihi yapıların bulunması, havzada endemik fauna ve flora türlerinin olması ve çevreye zararlarının neler olduğu konusunda yeterli incelemelerin yapılmadığına dikkat çekiliyor. Kararda madencilik projelerinin onayına ilişkin karar verilmeden önce çok kapsamlı araştırma yapılması gerektiği vurgulanıyor. Bilirkişi raporunda bu hususlar çok net belirtiliyor. Bu haliyle karar Munzur ve Kaz Dağları için emsaldir” dedi.

 


Haber okunma sayısı: 1878Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ