• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

ÇEVREMİZİ EVİMİZ GİBİ TEMİZ TUTALIM

-cevremizi-evimiz-gibi-temiz-tutalim

Bingölün doğal varlıklarına ve çevresel değerlerine dikkat çekmek için TEMA Vakfı gönüllüleri tarafından başlatılan çevre temizliği faaliyetleri, bu hafta Mirzan mahallesini temizledi. Gönüllü ekip, “daha temiz bir Bingöl için çevremizi evimiz gibi temiz tutalım” kampanyası başlattılar.
19 Kasım 2017 Pazar 23:08

 

Çevre duyarlığının oluşmasının ana unsurunun kirletmemek olduğunu belirten gönüllüler, bu hafta Mirzan bölgesinde ormanlık alan ve yol boyu temizlik faaliyetleri gerçekleştirdi.
Bu yıl 17-23 Kasım Erozyonla mücadele haftası kapsamında düzenlene etkinlik ile doğaya ve toprağa saygı çerçevesinde gönüllülerin katılımı ile yamaç alanlar temizlendi.
Daha önce Mazrafaki bölgesinde başlanan temizliğe, bu hafta Mirzan bölgesinde devam edildi.

Çevre ve toprağa saygı faaliyetine Bingöl’den gönüllülerin yansıra, çevreye duyarlı isimlerde katıldı. Bingöl Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Ahmet Gürbüz, İş adamı Mustafa Kurban ve Sanatçı Abdullah Caf da katılarak çevre temizliğinde duyarlılık çağrısı yaptılar.

Yoldan geçenlerin de dahil olduğu temizlik ve doğa yürüyüşüne katılan TEMA Gönüllüleri topladıkları çöpleri bir alanda imha ederek, kirletmeme uyarısında bulundu.PİKNİKÇİLER- AKŞAMCILAR, ÇEVREMİZİ KİRLETME HAKKINIZ YOKTUR

Etkinliklerin bir farkındalık oluşturmak adına yapıldığını belirten TEMA Temsilcisi Cuma Karaarslan, Bingöl de başta insan faktörü olmak üzere, kirliliğin başlamasına neden olan ve insandan kaynaklanan sebeplerin ortadan kaldırılması, yerelde yaşayan yol ve doğayı kullanan her kesimin membada evrensel-erdemli davranışları geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Öncelikle kirletmemenin daha değerli olduğunu söyleyen Karaarslan, “Toplumsal satıh ve sınırların başlangıcı erdemsel değerlerdir. Kirletmemek en doğrusu ama bu alanlarda oluşan kirliliğin önlenmesi topyekün ve ortak bir çaba olmalı. İnsanlar başta olmak üzere, kamu ve diğer kesimlerin ortak çözümler üretmeleri, bu alanların şehir girişlerine yakın bölgelerde çöp bidonları kurulumu ve belirli aralıklar ile alınması lazımdır. Yoldan geçen araçların, piknikçilerin ve içki içen insanların ortak kirlettiği alanlar cana mala toprağa suya zarar vermektedir. İnsanların arabalardan attığı ve dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu davranış psikolojik bir incelemeye değer olduğunu, içki içti diye suçlamıyoruz ama atıklarını kendi kullandıkları alanlara atmaları anlaşılmaz bir şey. Ancak kamu yerel idarecilerimizin de bu alanlar için biraz kafa yormaları hepimizin yararına olacaktır. Şehirlerin yakın bölgelerinde ve girişlerinde çöp bidonları bulundurmak ve belirli aralıklar ile bu çöpleri almak hem insanlara hemde ortadaki bahanelerin iyi davranışlara evrilmesine neden olacaktır” diye konuştu.

 


Haber okunma sayısı: 438

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER