• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!...

-bu-firsati-kacirmamali

03 Aralık 2015 tarihinde Kiğı ve çevre ilçelerinde meydana gelen ve uzun süredir artçılarla devamlı kendisini his ettiren depremin ardından ilçe ve köylerde yapılacak konutların nüfus açısından sorun yaşayan Kiğı, Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçe merkezlerine yapılması ile “durumu avantaja çevirelim” kampanyamıza tam destek geldi...
15 Ağustos 2016 Pazartesi 20:24

 

İLÇE TARİHİNE GEÇECEK KARARLI YÖNETİCİLERE İŞ DÜŞÜYOR

İlçe Tapu Müdürlüğünden ve Belediye yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre ilçe merkezinde 82 dönüm özel idare bünyesinde hazine arazisi mevcut, yine Eskişehir mahallesi Güneyağıl yolu üzerinde konuta elverişli hazine arazisi var. İlçe içinde alt yapı sorunu yok, su sorunu yok, ilçeye bin tane konut bile yapılabilir, yeter ki yetkililer inansın. Yine ilçe içinde yıllar önce yapılmış yıkılmak üzere olan eski belediye konutlarının yerleri değerlendirilebilir, eski afet konutları kentsel dönüşüm çerçevesinde ilçeye yeni bir vizyon kazandırmak için fırsat elimizde. Bu fırsatı, ilçenin gelecek yüz yılın tarihine geçecek lider yöneticilere iş düştüğünü dile getiren Kiğı halkı; müteahhitlerin köy köy dolaşıp konut yapım vekâleti almak isteyenleri de dikkate almamaları konusunda uyarıda bulundular.

Yıkılmaya yüz tıutmuş bu konutların yerine modern konutlar yapılabilir.KİĞI MERKEZ DE ARAZİ VE ALT YAPI HAZIRİlçe ve köylerdeki ağır hasarlı konutların ilçe merkezinde bulunan hazine, mera ve orman dahi afet kapsamında konut yapılabilir olmasını avantaj olarak değerlendirilmesi gerektiğini gündeme taşıyan gazetemize, Kiğılılardan tam destek geldi. İtiraz sürecinden önce kesin hasar raporunda göre Kiğı ilçe merkezi ve köylerinde yaklaşık 500 deprem konutu, Yayladere ilçesinde 400, Adaklı ilçesinde 250 ve Yedisu ilçesinde 120 deprem konutu yapılması planlanıyor. Deprem konutlarının ilçe merkezinde yapılması halinde; mevcut durumda konut ihtiyacından dolayı memurların kiralık ev bulamadıkları için ailelerini getiremedikleri gibi ilçe nüfuslarının artması sağlanabilir, köylerin gelişmesi ancak ilçenin gelişmesiyle kalkınabilir gerçeğine Kiğı ilçe esnafı ve muhtarları tam destek verdi. 

 KİĞI HALKI, “KÖY KONUTLARINA YER VERMEYE HAZIRIZ”

 

Gazetemizin “durumu avantaja çevirelim” kampanyasına İlçe merkezinde muhtarlar ve esnafa sorduk işte cevaplar….


Şükrü Okşar, esnaf: “03.12.2015 tarihinde gece 01.27 de ilçemizde meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem çok şükür can kaybı yaşanmazken bir çok ev ve ahırlarımız büyük oranda hasar gördü. O günden bugüne hasar tespit ekipleri gelip baktılar, itiraz süreci bitti. Kiğı’da yaşayan biri olarak nüfus açısından her gün kan kaybeden ilçemiz için gazetemizin başlattığı “durumu avantaja çevirelim” ilçemiz gelişmeden köylerimiz gelişemez, deprem konutları ilçe merkezine yapılsın kampanyasını çok olumlu bir adım olarak görüyorum. İlçemiz içinde gerek hazine ve gerek mera alanları tespit edilerek konut için tahsis edilmesi Kiğı için vazgeçilmezdir. 500 konutun yapılması halinde ilçe merkezinde ikamet etmek zorunda olan memurlar ev bulamadıklarından dolayı kiralar almış başını gidiyor. 500 konut, 4 kişi ile hesapladığımızda ilçemize 2000 nüfus demektir. Esnafı canlandırır, Belediye’yi kalkındırır, ilçemize Üniversiteye bağlı bir yüksek okul yolunu açar. Bu fikri gerçekleştirmek için tüm Kiğılıların destek vermesi elzemdir. Bu fikri, bu projeyi kim gerçekleştirirse, kim nemalanırsa nemalansın, sonuç olarak ilçemiz büyüyecek herkes kazanacaktır. Bu fikri Ankara’da yürütecek siyasi parti yetkililerin ivedilikle bunu gerçekleştirmek için çabalarını bekliyoruz. Birlik ve beraberlikle her türlü sorunu aşabiliriz ve bu fırsatı kaçıramayız” dedi.

Yenişehir Mahalle muhtarı Mustafa Sayı, Bir Kiğılı olarak ilçemizin gelişmesi için gereken her fedakârlığa hazırım. Nüfusun olmadığı yerde gelişme olamıyor. Konutların yapılması için Belediyemizin yer konusunu çözüp TOKİ’ye vermesi gerekiyor. Sonuna kadar destekliyorum dedi.

Eskişehir Mahalle muhtarı Gültekin Abay, “Kiğı’nın en eski mahallesinde muhtarlık yapmaktayım. İlçemizin gelişmesi için bu fırsatı kaçırmamalıyız ama Eskişehir olarak bizi de unutmasınlar, burayı da geliştirelim. Tüm muhtarların, encümenlerin, Dernek başkanların bu konuya destek olmaları gerekiyor” diye konuştu.
.

Kahveci Taner Yalçın, yaz aylarında nüfusumuz artıyor ama bir ay sonra geri dönüyorlar. Bize sürekli ikamet eden nüfus lazım. Bu fikri destekliyorum, ilçemizi kalkındıramazsak köylerimizde kalkınamaz. İlçe yolu yapılmadan, köy yolu yapılamaz.

Kiğı Belediyesi Meclis üyesi Yaşar Töreli, “esnaf olarak kim istemez ki, yeni konutlarla beraber ilçemiz gelişebilir, bizde belediye olarak üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız”.

Konu ile ilgili siyasi parti temsilcileri, ilçe Belediye başkanları, Köy Dernek başkanları ve ilçe halkıyla röportajlarımız devam edecek….


Haber okunma sayısı: 3590

Haberin etiketleri:

BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!...
GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER