• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bingöl Bal Festivali 18-20 Ekim’de Yapılacak

-bingol-bal-festivali-18-20-ekimde-yapilacak

Bingöl'de 4-6 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan "Bin Şifa Bingöl Bal Festivali" 18-20 Ekim olarak değiştirildi. Programın değerlendirme toplantıları kapsamında Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, Bingöl'de Oda ve STK başkanlarıyla bir araya geldi.
03 Eylül 2019 Salı 20:05


Belediye Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya, Vali Yusuf Gemici, Belediye Başkan Yardımcı Ahmet Altunhan, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Oda başkanları ve STK Temsilcileri katıldı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, "Bin Şifa Bingöl Bal Festivali" ile ilgili katılımcıları bilgilendirerek, 4-6 Ekim 2019 tarihlerinde yapılması planlanan Bal Festivalinin tarihinin değiştiğini belirterek, 18-20 Ekim tarihlerinde yapılacağını söyledi.

Toplantıya katılan katılımcılara hitap eden Vali Yusuf Gemici, Bin Şifa Bingöl Bal Festivalinin Bingöl ilinin, turistik açıdan tanıtımının yapılması, Bingöl balına yönelik ulusal ve uluslararası çapta farkındalığının oluşturulması amacıyla düzenleneceğini söyledi.Vali Gemici, şunları söyledi: "Bingöl şehrinin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerinin ön planda tutulduğu ayrıca şehrin bal üretiminin ve ürünlerinin tanıtımının yapılması, şehrin gelişmesini sağlayacaktır. Bu da şehrin arıcılık alanda markalaşması için bir fırsattır. Şehir olarak, el ele verip böyle bir etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

“Bingöl Üniversitesi olarak bilimsel açıdan doyurucu bir program hazırlıyoruz”

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz ise 'Bin Şifa Bingöl Bal Festivali'nin çok boyutlu olacağını belirterek, Bingöl Üniversitesi olarak, festival programı içerisinde uluslararası bir kongre düzenleyeceklerini söyledi.

Solmaz, 'Bin Şifa Bingöl Bal Festivali'nde ilk olarak akla gelen sadece bal da olsa burada bütün arı ürünlerini kastettiklerini belirterek, "Arı ürünlerinin yanı sıra diğer bütün gıda ürünleri, takviye ürünleri, kozmetik ürünler olsun çok boyutlu olarak bakıyoruz. Şenliğin bilimsel boyutunu üstlenmiş olacağız. Türkiye'de yurt dışından da alanında en iyilerini buraya davet edip hem kendi bilgilerinden yararlanmaya çalışacağız, hem de Bingöl'ü tanıtmış olacağız. Bingöl Üniversitesi olarak bilimsel açıdan doyurucu bir program hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Program, Bingöl'de 18-20 Ekim tarihlerinde yapılacak olan 'Bin Şifa Bingöl Bal Festivali' hakkında Oda ve STK başkanlarının, görüşlerini aktarmasıyla sona erdi. (Nihat Kanat-İLKHA)

 


Haber okunma sayısı: 2621Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER