Belediye üç ay kira almayacak!

-belediye-uc-ay-kira-almayacak

Bingöl Belediyesi, pandemi nedeniyle zorluk yaşayan kiracılarından 3 ay boyunca kira alınmayacağını ve kira sözleşmelerinin de 3 ay uzatılmasına karar verildiğini bildirdi.
11 Ocak 2021 Pazartesi 00:25

 

Bingöl Belediyesi Ocak Ayı Meclis toplantısında, Covid-19 nedeniyle sıkıntı yaşayan belediye kiracılarından kira alınmaması gündeme getirildi.

Gündeme getirilen konunun ardından meclis üyeleri, 3 ay boyunca kira alınmaması ve kira sözleşmelerinin uzatılmasına oy birliği ile karar verdi.

Bingöl Belediyesi Meclis kararında şu ifadeler yer aldı:

“Gündemin 6. Maddesinde yer alan İşletme ve İştirakler Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan Meclis ve Belediyemize ait işyerleri kira indirimi hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda; Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde his edilen ve covid-19 olarak bilinen virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kirada bulunan işyerlerimizin bir çoğu ekonomik olarak etkilenmiş bulunmaktadırlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 15.12.2020 tarih ve 268495 sayılı yazılarının ekinde gönderilen 2020/27 sayılı Genelgenin 2. paragrafında, 7244 sayılı yeni koronavirüs ( covid-19) salgının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun ile Hazine taşınmazları, Orman Genel Müdürlüğüne ait taşınmazlar, Milli Parklar Kanuna tabi Parklar, Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler, Özel İdareler ve Bağlı kuruluşlar ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdareler Birliklerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlara ilişkin birtakım tedbirler alınarak bu taşınmazlardan faydalananların mağdur olmamaları için alacaklarının taksitlendirilmesi, ertelenmesi ya da hiç tahsil edilmemesi yoluna gidilmiştir. Bingöl Belediye Başkanlığı olarak Virüsün ilk ortaya çıktığı tarih olan 17 Mart 2020 tarihinden sonra kiracılarımızın mağduriyetleri göz önünde bulundurularak alınan Meclis kararıyla 3 ay kira bedelinin alınmamasına karar verilmiştir. Ancak, 2020/27 sayılı genelgenin (a) fıkrasına göre pandemi sürecinin halen yoğun bir şekilde devam ettiği ve bu nedenle de, kiracılarımızın ekonomik olarak mağduriyetlerinin devam ettiği görülmüştür. Bu nedenle, kirada olan, sözleşmesi devam eden ve sona eren tüm kiracılarımızdan Ocak, Şubat ve Mart 2021 aylarına ait 3(Üç) ay süre kira ve Ecri misil alınmamasına, Kira sözleşmelerinin 3 ay uzatılmasına oy birliği ile karar verildi.”


Haber okunma sayısı: 921

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ