• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

BARAKAZİ: “BORÇ TABLOSU DOĞRU DEĞİLDİR”

-barakazi-borc-tablosu-dogru-degildir

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde Bingöl Belediye Başkanı seçilen Erdal Arıkan, Belediyenin mevcut borcunun “Borç 142 milyon” TL olduğunu açıkladı. Bu tablonun doğru olmadığını söyleyen eski Belediye başkanı Yücel Barakazi, “29.03.2019 seçimden iki gün önce hazırlattığı borç tablosunu basın ile paylaştı.
03 Haziran 2019 Pazartesi 02:00


İşte Barakazi’nin borç tablosu.


 BARAKAZİ: 9 MİLYON FAİZ FARKI VAR!

Başkan Arıkan’nın basına paylaştığı 142 Milyon 219 bin TL’ye karşı, eski başkan Yücel Barakazi, 29.03.2019 tarihinde hazırlattığı 128.173 bin borç tablosunu basınla paylaştı. Barakazi, “Aradaki 14 milyon farkın dokuz milyonu, faiz gideridir. Bu faiz farkının düşürülmesi için İtiraz dilekçesini vermiştik, o faiz farkı düşecektir, o yüzden yazmadık”. Diğer dört milyon üç yüz bin farkı kabul etmediğini belirten Barakazi, “iki ay içerisinde dört milyon gibi borçlandılarsa,12 ayda 27 milyon’a tekabül ediyor, buda Bingöl Belediyesi için vahim bir durumdur” dedi.

ARIKAN’NIN BORÇ TABLOSU İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

 

Mevcut Belediye başkanı Erdal Arıkan, “Belediyenin mali tablosunu, şeffaflık ilkesi doğrultusunda Bingöl halkı ile paylaşma gereksinimini duyduklarını belirtti. Arıkan, “Hali hazırda belediyenin 142 Milyon 219 Bin TL borcu olduğunu açıkladı”.

Arıkan: “Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (Tedaş) cari borç 297 Bin TL, SGK İl Müdürlüğü Yapılandırma 7 Milyon 97 Bin TL, SGK İl Müdürlüğü Cari borç 822 Bin 186 TL, Vergi Dairesi Müdürlüğü Yapılandırma 9 Milyon 887 Bin TL, Vergi Dairesi Müdürlüğü Cari Borç 3 Milyon 122 Bin TL, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Yapılandırma 9 Milyon 14 Bin TL, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Cari Borç, 3 Milyon 122 Bin TL, Türkiye Belediyeler Birliği 14 Bin 991 TL, Fırat Kalkınma Ajansı Cari Borç, 486 Bin 977 TL, Bingöl Yerel Yönetimler Çevre Birliği Cari Borç 253 Bin 890 TL, Organize Sanayi Payı 2 Milyon 822 Bin 900 TL, Esnaf ve Diğer Borçlar 6 Milyon 300 Bin TL, İl Bank A.Ş’den alınan krediler 70 Milyon 286 Bin TL, İl Bank A.Ş’den alınan kredi faizi 27 milyon 944 Bin TL borcu olduğunu belirtti”.

 Kentsel dönüşüm, belediye hizmet binası ve diğer yatırım projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Arıkan "Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 5 etap halinde ihalesi yapılmış olup 342. 800. 000 TL KDV ve Fiyat farkı göz önünde bulundurulduğunda bu rakam toplamda 438.283.300 TL tutarında bir maliyet ile karşımıza çıkmaktadır. Yıllara sarih olması ve projenin süre sonunda tamamlanması düşünüldüğünde maliyet hesaplamalarımızın 500.000.000 TL’yi aşacağı öngörülmektedir. Bu sebeple Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve bünyesindeki birimleriyle yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde önemli bir mesafe kat edilmiştir. Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve ilgili birimler ile yürütülen süreç; hak sahiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve bu alanın da Kültür Mahallemizin modern bir parçasını haline gelmesi için çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütmekteyiz.

Ayrıca daha önce 36.934. 000 TL bedelle ihale edilen Belediye Hizmet Binası,  6.870.000 TL ile ihale edilen Beş Yol Kapalı Otopark Projesi, 3.304.000 TL ile ihale edilen Engelsiz Yaşam Merkezi, 35 Dönümlük askeri alanın tahsisi ile ilgili yapılacak tesisler için de son güncellenmiş haliyle yaklaşık olarak 50.000.000,00 TL civarında olması tahmin edilmektedir. Söz konusu işlerin yapımı için herhangi bir parasal kaynağın olmadığı da tarafımızca görülmüştür. Belirtilen işlerin ödenek temininin sağlanması ve yapımına başlanılması için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde ve titizlikle yürütmekteyiz” dedi.

 

 “ENKAZ DEVRALDIK SÖYLEMİ YANLIŞTIR”

Gazetemize açıklamalarda bulunan eski başkan Yücel Barakazi, “biz göreve başladığımızda 162.500 milyon borç ile devir aldık. Yapılan hizmetler için yeni krediler aldık. Toplamda 200 milyon gibi borcumuz oluştu, borçlarımızı yapılandırdık ve hamdolsun 5 yılda bunun 60 milyon küsürlük kısmını ödeyerek 137 milyonlara düşürdük.

Hiçbir zaman enkaz muhabeti, söyleminde bulunmadık. Biz işi rayına oturtmuştuk, haftalık olarak ortalama bir milyon ödeme yapıyorduk. Rakamlar ortada, muhasebe biriminde isteyen bakabilir” dedi.

Barakazi, “Mevcut başkanın mali durumu basına aracılığı ile kamuoyuna paylaştığı bu tablo, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın özel hesap uzmanlarına yaptırdığı bilinçli bir şekilde kamuoyunu yanıltıcı bir açıklamadır. İki ayda borçlandıkları 4 milyon 3 yüz bin hesabın bizim döneme aitmiş algısı, doğru değildir”.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BİNGÖLÜN İMAJIDIR”

Barakazi, “Kentsel dönüşüm projesi, Bingölün imaj projesidir. Çok emek verdiğimiz bir projedir. Bana göre Çevre Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından ödül alan projenin değiştirilmesi, geçmiş emeklerimizin heba edilmesi de önemli değil, önemli olan hak sahiplerinin bir an önce dairelerine kavuşmasıdır”.

Kentsel Dönüşüm projesi için birçok özel bankadan kredi teklifi aldıklarını belirten Barakazi, “Genel Başkan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Milletvekilimiz ile beraber dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye gittik, sağ olsun Özhaseki, projemize tam destek verdi. Sayın Özhaseki bize “biraz sabır edin, İLBANK ya da özel Bankalar yerine Bakanlık olarak Kentsel Dönüşüm kapsamında yüzde sıfır düzeyinde faiz ile kredi kullanmanızı öneriyorum” demişti. Bizde memnun olduk ve çıkacak bu krediyi bekliyorduk” dedi.  

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 3893Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • vay beee

    Misafir: memur emekli primleri ödenmemiş ki emekli sandığına borç var, işçilerin SGK primleri ödenmemiş SGK a borç var, çalışanların sendika aidatları dahi ödenmemiş ama sendikalardan ses yok, kalkınma ajanslarına millet proje yaptırıyor siz Fırat kalkınma ajansına dahi borçlanmışsınız, esnafa da 5 milyon (eski katrilyon). VAY BEEEE 03 Haziran 2019 12:15

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ