• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Arkeolojik kazıda 3 bin yıllık buğday bulundu

-arkeolojik-kazida-3-bin-yillik-bugday-bulundu

Solhan ilçesine bağlı Murat köyünde yapılan tarihi Urartu kazılarında 3 bin yıllık buğday taneleri bulundu.
30 Eylül 2019 Pazartesi 22:06

 

TARİH BARAJ ALTINDA KALACAK

Bingöl'ün Solhan ilçesinin Murat köyünde yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalacak alanda yürütülen kazı da yaklaşık 3 bin yıllık buğday taneleri bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde Solhan ilçesinin Murat köyündeki Norik Höyük'te bir yıl önce başlatılan kurtarma kazıları Fırat, Van Yüzüncü Yıl ve Bingöl üniversitelerinden uzmanların katılımıyla devam ediyor.Elazığ Müze Müdürlüğünce yapılan kazıda, Urartu ve Bizans dönemlerine ait yüzlerce eser bulunurken, aynı alan toprak çömlek içinde yaklaşık 3 bin yıllık döneme ait buğday taneleri bulundu.

"Urartu Kürtlerine ait 3 bin yıllık dönemden kalma buğday taneleri"

3 bin yıllık döneme ait buğday tanelerinin bulunduğunu söyleyen Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Özdemir, Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç başkanlığında yürütülen Murat Norik 2 Höyük kurtarma kazıları sırasında Demir Çağı'na ait mimari yapıda, tek kulplu çömlek içerisinde karbonize olmuş hububat taneleri bulunduğunu belirtti.

Özdemir, buğday tanelerinin cinsinin belirlenmesi için Hacettepe Üniversitesine, yaşlandırılması için de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir laboratuvara gönderileceğini ifade etti.

BİNGÖL DE İLK ARKEOLOJİK KAZI

Özdemir, "Bingöl'ün ilk sistemli arkeolojik kazısı olan Murat Höyük'te Bingöl'ün aynı zamanda en eski karbonize olmuş hububat taneleri ortaya çıkarılmıştır. Günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce insanların tarım yaptığının aslında en güzel kanıtı. Yabani mi yoksa tarıma alınmış bir tohum mu olduğu yapılacak laboratuvar analiz çalışmalarından sonra netleşecektir. Buradaki kazılarda Bingöl tarihini oldukça eskiye doğru çekmektedir." ifadelerini kullandı. (Nihat Kanat-İLKHA)

 


Haber okunma sayısı: 1557Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ