• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

9 KÜMESTEN YILDA 2 MİLYON TAVUK ÜRETİLİYOR

-9-kumesten-yilda-2-milyon-tavuk-uretiliyor

Bingöl’de yüzde 50 Tarım Bakanlığı destekli olarak kurulan tavuk kümesçiliği şu anda yılda 2 milyon tavuk üretirken büyüme adımlarını artırmak için öncelikle kooperatifleşmeye ardından kesimhane ile yüzlerce kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.
14 Kasım 2017 Salı 13:07

 

SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇIK

Bingöl’de yüzde 50 tarım desteği ile kurulan tavuk kümesçiliği tesislerinde yıllık olarak 2 milyon tavuk üretiminin yapıldığını belirten girişimci Abdullah Baykara, şu an Bingöl’de kesimhane olmadığı için üretilen tavukların Erzincan'da bulunan Et ve Süt Kurumuna satıldığını söyledi.

Bingöl merkez Garip köyünde tavuk kümesçiliği yapan Baykara, kendisi gibi il genelinde tavuk kümesçiliği yapan 9 girişimcinin olduğunu, ürettikleri tavuklarla şehir ekonomisine daha fazla katkılarda bulunabileceklerini söyledi.BÜYÜMEK İÇİN KOOPERATFİLEŞMEMİZ ŞART

Bingöl’de yıllardır tavukçuluk sektöründe çalıştığını ve ulusal bir firma olan Şen Piliç bayisi olarak Bingöl’de faaliyet yürüttüğünü ifade eden Baykara, “Garip köyünde ortağımla tarım desteği ile bir tavuk kümesçiliğine başladık.  Bizim gibi 9 tesis daha var. Bu tesislerde 45 günde 36 bin tavuk üretimi gerçekleştiriyoruz. Tavukları kesime gönderdikten sonra tesisin temizledikten sonra yeni civciv getiriyoruz, bu şekilde yılda altı döngümüz var.

KESİMHANE KURABİLİRSEK DAHA ÇOK İSTİHDAM SAĞLARIZ

Bingöl ilimizde şu an tavuk kesimhanesi olmadığı için Tavukları Erzincan Et ve Süt kurumuna satıyoruz.

Bingöl’de kesimhane tesislerinin kurulması için girişimlerimiz var. Bu işi yapan arkadaşlar olarak ilk etapta bir kooperatifleşme çalışmamız devam ediyor. Cazibe Merkezleri Projesi kapsamında bir girişimimiz var.” dedi. 

İş yapmak isteyen girişimcilere üretime dayalı iş tavsiyesinde bulunan Baykara, tarım destekli projelerin olduğunu anımsatarak, üretime dayalı işlerin verimli olduğunu söyledi.

Yıllık olarak Bingöl’den çevre illere özelikle Erzincan Et ve Süt kurumuna üretilen yaklaşık 2 milyon civarından kesilmek üzere canlı tavuk sevkinin yapıldığını dile getiren Baykara, kesimhane kurulduktan sonra Bingöl ovasının tüm tarım arazisinde üretime başlanmasına ve doğrudan istihdam oluşturmayla yüzlerce kişiye iş sağlanabilir” diye konuştu. İLKHA

 

 


Haber okunma sayısı: 867

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER