• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

“Yol Projesi revize edilecek, genişlik 12 metre olacak”!

--yol-projesi-revize-edilecek-genislik-12-metre-olacak

Karayollarından Bingöl Sancak Yolu ilgili Bingöl basınında yer alan haberlerimiz üzerine yazılı açıklamada bulundu.
09 Nisan 2018 Pazartesi 01:16

 

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, “Bingöl - Sancak Yolu” haberlerimize karşı yazılı bir açıklama bulundu. Açıklamada: “Proje, Öncelikli Projeler GAP – DAP kapsamına 1’nci Sınıf Devlet Yolu statüsünde alınmıştır. Güzergâhta kısmi değişiklik yapılarak projenin revize edilmesi gerekmektedir” denildi.

  

Karayolları Genel Müdürlüğü, Bingöl- Sancak Yolu’na ilişkin yaptığı yazılı basın açıklamasında “Öncelikli Projeler GAP – DAP kapsamına 1’nci Sınıf Devlet Yolu statüsünde alınmıştır. Güzergâhta kısmi değişiklik yapılarak projenin revize edilmesi gerekmektedir” denildi.

 

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, son günlerde bazı gazete ve web sitelerinden yer alan haberler üzerine Bingöl – Sancak Yolu hakkında yazılı açıklamalarda bulundu. Yolun daha önce 2’nci sınıf devlet yolu statüsünde olduğu, daha sonra DAP – GAP projeleri kapsamında 1’nci sınıf devlet yolu statüsüne alındığı ve yolun yeniden güzergâhında revize edileceği belirtildi.

 


Açıklamada, şöyle denildi:

“1’NCİ SINIF DEVLET YOLU STATÜSÜNE ALINDI”

“Elazığ-Bingöl Ayrımı- Sancak İl Yolu’nun 30,9 km’lik kesimi Karayolları Geometrik Standartlarına göre 2. Sınıf Devlet Yolu statüsünde değerlendirilerek geçtiğimiz yıllarda projelendirilmiş, yolun platform genişliği 10 metre, maksimum hız ise 80 km/s olarak tasarlanmıştır. Ancak proje, Yüksek Planlama Kurulunun 06.09.2017 tarih ve 2017/27 sayılı Kararına istinaden Karayolları Genel Müdürlüğü 2017 Yılı Yatırım Programında yer alan ‘Öncelikli Projeler (GAP) (DAP)’ kapsamına 1. Sınıf Devlet Yolu statüsünde alınmıştır.”

“PROJENİN REVİZE EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

“Projenin statüsünde gerçekleşen değişiklik sonrasında; mevcut onaylı projenin uygulanabilirliği incelenmiş ve pek çok kesimde güzergâhı terk etme zorunluluğu olacağı görülmüştür. Karayolları Geometrik Standartlarına göre 1. Sınıf Devlet Yolu standardındaki bir yolun sahip olması gereken 12 m platform genişliği ve 100 km/s maksimum proje hızı gibi özellikler dikkate alınarak mevcut projede iyileştirme sağlanacaktır. Ancak bu kriterlere göre şerit genişletmesi ile yol standardı düzelmeyeceğinden, güzergâhta kısmi değişiklik yapılarak projenin revize edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, mevcut onaylı projede yer alan Bingöl Üniversitesi yerleşkesi kampüs alanından geçen kesim de trafik güvenliği göz önünde bulundurularak revize edilecektir.”


 

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 1738

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ