• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Renksiz Rüya Gösterimde

--renksiz-ruya-gosterimde

Gösterime girdiği birçok festivalden ödülle dönen sinema filmi, Hewno Bêreng (Renksiz Rüya) Bingöl’de izleyicisiyle buluşuyor.
22 Haziran 2018 Cuma 20:49


 

Renksiz Rüya Gösterimde

 
Gösterime girdiği birçok festivalden ödülle dönen sinema filmi, Hewno Bêreng (Renksiz Rüya) Bingöl’de izleyicisiyle buluşuyor.

Yönetmen ve senaristliğini Mehmet Ali Konar’ın yaptığı, 1990’lı yılların karanlık dönemlerini konu alan ve orijinal dili Zazaca ile Kürtçe olan Hewno Bêreng (Renksiz Rüya) filmi, o dönemde yaşananları, bir çocuğun gözünden beyaz perdeye aktarıyor.

Bingöllü oyuncuların yer aldığı ve Zazaca konuşulan filmin oyuncularından Cuma Karaarslan, ‘‘Çok düşük bütçelerle, olağanüstü çaba ile yapıldı bu film. Büyük başarılar elde ettik. Ali Konar’ın emeği ve çabası, oyuncuların Bingöl’den oluşu, Zazacaya hâkim olmaları filmi ileriye taşıdı. Biz oynarken de heyecanlıydık. Film 1990’lı yılların faili meçhul cinayetlerini işleyen, ancak bu cinayetlerin olağan koşullarını değil, annesini kaybeden bir çocuğun rüyası ve dünyaya bakışı etrafında şekilleniyor’’ dedi.


ANKARA FİLM FESTİVALİ’NİN ‘EN İYİSİ’ SEÇİLDİ, İSTANBUL’DA MANSİYON ÖDÜLÜ ALDI

Film, 30 Nisan’da Ankara’da düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışmasında En İyi Film ödülüne layık görülmüştü. Ayrıca filmde rol alan Bilal Bulut’a En iyi Erkek Oyuncu, filmin görüntü yönetmeni Yağız Yavru’ya En İyi Görüntü Yönetmeni, filmin müziklerini hazırlayan Mehmud Berazi ve Fırat Bulut’a En İyi Özgün Müzik ödülü verildi. Film ayrıca, 15 Nisan’da İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) düzenlediği 37. İstanbul Film Festivali kapsamında Atlas Sineması’nda gösterime girmişti. Film Ulusal Yarışma dalında Mansiyon ödülü almıştı.

Dram türünde çekilen İstanbul ve Ankara Film festivallerinde toplam 7 birincilik ödülü alan filmin oyuncu kadrosunda, Civan Güney Tunç, Bilal Bulut, Orhan Alıcı, Cuma Karaaslan yer alıyor.

1 HAFTA BOYUNCA SİNEMADA İZLEYİCİ KARŞISINA ÇIKACAK

Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın yaptığı Hewno Bêreng (Renksiz Rüya) filmi Elit sinemasında 22.06.2018 Cuma gününden itibaren bir hafta boyunca 11.30-16.00 ve 20.20 seansları ile izleyicisi ile buluşacak.


FİLMİN KONUSU

Mirza’nın hayatında hiçbir şey yolunda gitmemektedir. 90’ların siyasi olaylarının yarattığı kargaşanın mağduru olmaktan kendisini kurtaramaz. Üstelik annesinin ölümünden sonra her şey daha da kötüleşir. Kabuğuna çekilip iyice bunalıma giren Mirza, gördüğü kötü rüyalarla boğuşmaya başlar. Mirza’nın buhran içerisindeki hayatı, Mir Ahmed’in evlerine bir süreliğine misafir olarak gelmesiyle bambaşka bir hal alır.

FİLMİN FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Haber okunma sayısı: 1180

Haberin etiketleri:

Renksiz Rüya Gösterimde


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ