• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

“ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA, O ARTIK YAKINDIR”

--orada-bir-koy-var-uzakta-o-artik-yakindir

Terör nedeniyle 1993 yılında boşaltılan ve barınmamaları için bombalanan Adaklı (İnak) Aysaklı Köyü’nde hayat yeniden canlanıyor. Bölgede huzurun sağlanmaya başlamasıyla yollar yapıldı, yıllardır beklenen köyün tapu sorunu çözülmeye başlandı.
13 Ocak 2020 Pazartesi 21:52

 

''EĞER BİR KÖY GÖRÜNÜYORSA, ÇOK UZAKTA DA DEĞİLDİR''

Şairinde dediği gibi “eğer bir köy varsa ve görünüyorsa çok uzakta değildir”, uzağı yakın eden ziyarettir.  Kimi zaman bir anı, kimi zaman bir fotoğraf karesidir özlem. Köy hasreti de öyle bir şeydir. Sılayı bırakıp gurbete göçmektir, terk-i diyar etmektir göç; kimi zaman dönmek istersin köyüne eğer şartlar elverirse, kimi zaman dersin yaşanmaz artık oralarda. Fakat ne olursa olsun el çekmemelisin doğduğun, yetiştiğin topraklardan, tanıtmalısın çevrene, anlatmalısın gelecek nesillere ki, onlar da yaşatsın doğduğun toprakları, köyünü, atalarını.

Bingöl'ün nadide ilçelerinden biri olan Adaklı İlçesi’ne bağlı Aysaklı ( İnak) Köyü 1990 ve 1995 yılları arasında yaşanan yoğun göç sonucunda şu andaki nüfusu 130 dur. Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlerine göç etmek zorunda kalan ve kalanların çoğunluğu yaşlılardan oluşan köyün nüfusu, doğa ve yaşam şartları nedeni ile kış aylarında Adaklı merkez ve çevre köylerde ikamet etmektedir.YOLLAR YAPILDI

2019 yerel seçimlerinden sonra göreve gelen Aysaklı Köyü muhtarı İsmail Öcak'ın yoğun çabaları ve çalışmaları neticesinde yöre halkına yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir yaşam sunmak amacı ile hayata geçirmiş olduğu bazı projeleri sizler için derledik. Bu doğrultuda köyün 14 km'lik stabilize yol bakım ve onarım çalışması yapılmıştır.


Diğer bir sorun olan Tapu ve Kadastro sorununu çözmek amacıyla kısa sürede yapılan başvurular neticesinde Ekim 2019’da başlatılan çalışma ile halkımızın kadastro ölçümleri de tamamlandı.

Muhtar İsmail Öcak, “Aysaklı Köyü konutlar mevkiinde 13 yıldır süregelen su sorununu ele alarak gerekli çalışmalar da yapıldı. Aynı zamanda yarım kalan atık kanalizasyon sorunu ve İçme suyu depolarının gerekli tadilat ve tamiratları tamamlandı.

Önümüzde süreçte ise 2020 yılı içerisinde köyümüzün 10 km’lik asfalt çalışması sözü de aldık. Yapılan çalışmalarımızın ve projelerin amacı, Aysaklı Köyü’nü daha da yaşanılabilir bir düzeye getirmektir. Bu bağlamda destek veren Kamu kurum ve kuruluşlarına ve derneklere teşekkür ederiz” diye konuştu.

 


Haber okunma sayısı: 4475Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER