• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Bingöl Ulusal Yarışmalara Ev Sahipli Yapacak

----bingol-ulusal-yarismalara-ev-sahipli-yapacak

Son yıllarda yapılan sportif tesislerle hak ettiği konuma gelen Bingöl, 2018 yılı içerisinde bir çok ulusal yarışmalara ev sahipliği yapacağı belirtildi.
14 Kasım 2017 Salı 12:59

 

Kış sporların en rağbet gören kayak tesisi yapımında müthiş bir potansiyele sahip Hesarek Kayak Merkezi, 2017-2018 yılı kış sezonunda ulusal yarışmalara ev sahipliğine hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl 80 bin ziyaretçi ağırlayan tesis, bu yıl 100 binin üzerinde ziyaretçi bekliyor.

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olarak gösterilen Bingöl merkez Dikme köyü sınırlarında bulunan Hesarek Kayak Merkezi, kar yağışı öncesinde sezona hazır hale getiriliyor.

 2015 yılı sonunda açılan ve 2016’da ilk ziyaretçilerini ağırlayan kayak merkezi 50 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti. 2016-2017 kış sezonunda bu sayının 80 bine ulaştığı öğrenilirken, bu yılki hedefin 100 bini aşkın ziyaretçi olduğu belirtildi.

 

ÖDENEK SORUNU PROJELERİ ERTELETTİ

 

Geçtiğimiz yıl bir takım eksiklikleri göze çarpan tesiste mevcut ihtiyaçların bu yıl giderilmesi planlanıyordu ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bu yıl yaşanan ödenek sorunu nedeniyle yeni pistlerin oluşturulması ve uzatılması, zirve kafeteryası, kapalı teleferik ve benzeri ihtiyaçları kapsayan projeler gelecek yıla ertelendi. Bu yıl için acemi kayak pisti yerinin değiştirildiği, özel işletmeci tarafından tesis alanı çevresinde yeni kafeterya, mescit ve yemekhane inşa edilmesi için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

 

BÖLGENİN İNCİSİ OLMA YOLUNDA

 

Eksiklerine rağmen pist yapısı ve kar kalitesiyle öne çıkan Haserek Kayak Merkezi’nin bölgede önemli bir turizm merkezi olacağı inancını paylaşan kayak severler ise “Kayak tesislerimizin çalışmaları tam anlamıyla bittikten sonra gerek ilimiz, gerek bölgemiz ve gerekse ülkemiz açısından çok önemli bir tesis olacağına inanıyoruz. İyi bir tanıtımla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun incisi olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştular.

 

Bingöl merkeze 34 kilometre uzaklıkta olup yolu BSK asfalt ile düzenlenen Hesarek Kayak Merkezi, 15 milyon liraya mal olmuştu. Dağın kuzey yamacında yer alması nedeniyle Türkiye’nin en uzun sezonlu kayak tesislerinden olacağı belirtilen merkezde, biri Bin 600 metre uzunluğunda 4 pist ve 70 yatak kapasiteli otel yer alıyor.

 

“ULUSAL YARIŞMALAR YAPILACAK”

 

Okul sporları kapsamında Bingöl’de 6-7 Ocak 2018 tarihlerinde tüm kategorilerde kayak branşı Alp Disiplini ve Snowboard yarışmaları Türkiye Şampiyonası Bingöl Hesarek Kayak tesislerinde yapılacağını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdal Arıkan; “Bunun yanı sıra Futsal, Masatenisi ve Güreş Grup yarışmaları da Mart 2018’de ilimizde yapılacak. Ayrıca Atletizm Federasyonu’nun Bölgesel yapılanması kapsamında bölgesel yarışmalar ile Anadolu Yıldızlar Ligi ve Üniversiteler arası lig (Ünilig) yarışmalarının çeşitli etapları gerek Spor Bakanlığı, gerekse Federasyonların programlarına girme başarısı elde etmiştir. İlimize kazandırılan modern ve kullanışlı tesislerin varlığı bölgesel ve ulusal düzeyde yapılacak birçok yarışmaların yapılmasında pilot il olma fırsatı sunmaktadır’’ ifadelerini kullandı.


Haber okunma sayısı: 1032

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER